Predávate nehnuteľnosť? Viete ju správne nafotiť?

Autor: Martin Čapo | 14.11.2013 o 9:05 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1878x

Ak nevyužívate služby profesionálneho fotografa, prípadne ak nespolupracujete s realitným maklérom, osvojte si niekoľko rád ako čo najlepšie odfotiť vašu nehnuteľnosť.

Zásadne foťte v čo najlepšom dennom svetle. Ak slnko svieti v jednotlivých miestnostiach v rôznych časoch, rozdeľte si vaše fotenie do dlhšieho časového obdobia. Pri fotení miestností s oknom a so zapnutým automatickým zaostrovaním a clonou sa vyvarujte najčastejšej chyby, keď uprostred fotografie máte presvietené okno a miestnosť je ponorená do tmy. Zvyčajne pomôže zaostriť polostlačenou spúšťou mimo centra záberu (ak je to okno) a potom záber dokončiť v želanej kompozícii.

Pokúste sa do vašich fotografií vložiť kompozíciu a perspektívu. Pri fotení menších izieb a miestností (hlavne v bytoch) si mnohí pomáhajú použitím objektívu s krátkym ohniskom („rybie oko") alebo fotením z nadhľadu (z horných rohov miestností). Túto techniku neodporúčam. „Rybie oko" skresľuje a pôsobí už na pohľad neautenticky, fotenie z nadhľadu zas opticky zmenšuje izby. Ak to je možné, snažte sa fotiť zábery na šírku („landscape"), pričom záber robte z podrepu (a nie zo štandardnej výšky očí). Postavte sa do dverí, resp. za zárubňu dverí, prípadne do rohu miestnosti, aby ste dosiahli čo najširší záber.

Upratanie a „staging" mali predchádzať foteniu, ale aj tak skontrolujte, či sa v zábere nachádza čo najmenej predmetov. Potrebujete čisté línie a poloprázdne kompozície. Nezabudnite, že váš inzerát, a teda aj fotky, uvidia potenciálni kupujúci často v malom rozmere cca 5 x 3 cm.

Ak umiestňujete fotografie na internet, zmenšite ich na maximálnych 800 x 600 pixelov. Nechcete predsa, aby si váš potenciálny záujemca varil kávu čakajúc, kým sa stiahne 100 MB fotografií vašej nehnuteľnosti.

Musím si však trochu prihriať polievočku. Správne fotenie nehnuteľnosti patrí k know-how úspešného makléra, ktorý ju dokáže vykresliť v čo najlepšom svetle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?