Čo preberie realitný trh z letargie

Autor: Martin Čapo | 4.12.2013 o 10:37 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  1122x

Slovenský realitný trh má už za sebou pády aj vrcholy. V súčasnosti sa už dlhšiu potáca v stagnácii. Je čas hodnotiť a pozerať sa dopredu. Myslím, že oživenie nbude postupné. S tým ako sa bude obnovovať dôvera verejnosti v ekonomickú budúcnosť a perpektívu. Prvé pozitívne čísla sa už objavujú.

Slovenský realitný trh zažíval od 90. rokov takmer neprerušený rast. V počiatkoch ťahala trh zlepšujúca sa ekonomická situácia obyvateľov a poddimenzovaný bytový fond.

Ďalšie obdobie - medzi rokmi 2002 a 2009, predstavovalo zlaté obdobie slovenského realitného trhu. Ceny rástli najviac doteraz vôbec. V čase vrcholu, v roku 2007, poskočili až o štvrtinu. V tomto období  však už pozitívny vývoj cien nebol podporený iba ekonomickými ukazovateľmi, ale najmä vierou v to, že ceny nehnuteľností môžu iba rásť.

Celosvetová finančná kríza ale znamenala pád z kopca. Priniesla vytriezvenie a zreálnenie očakávaní. Ceny v rokoch 2008 a 2009 klesali. Kupujúci, ktorí v rokoch po kríze predávali, sa stali obeťami spľasnutej hypotekárnej bubliny.

Dnes bojuje trh so stagnáciou. Jeden štvrťrok ceny o desatiny vzrastú alebo ďalší o to isté poklesnú. Dlhodobým trendom je tak stabilná cenová úroveň. Hoci podľa demografických faktorov by mal byť záujem o nehnuteľnosti vysoký, kupujúcich stále odrádza od dlhodobých záväzkov vysoká nezamestnanosť. Práve sú síce v zrelom veku silné ročníky husákových detí, rastie fenomén single a i rozvodovosť manželstiev, strata zamestnania je ale stále strašiakom. Oživenie trhu teda bude prichádzať len s postupným obnovovaním dôvery v budúcnosť.

K pozitívnym zmenám už ale došlo na strane ponuky. Developéri reflektovali zmenené preferencie kupujúcich a parametre stavaných nehnuteľností sú radikálne odlišné ako pred krízou. Veľké a luxusné byty sa z novej ponuky takmer vytratili a in je takzvané štartovacie bývanie. Teda byty s menšou rozlohou a premysleným využitím obytnej plochy.

Cesta pre budúcnosť je teda jasná. Kupujúci i pri nových aj starších nehnuteľnostiach postupne získajú stratenú dôveru a viera v schopnosť realitného trhu udržať si svoju hodnotu sa vráti. Dôležitá podmienka, dostupnosť úverov, je už splnená. Hypotekárne úroky dosahujú v týchto mesiacoch rekordne nízke hodnoty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?