Nepodpisujte rezervačnú zmluvu, keď nemáte isté financovanie nehnuteľnosti

Autor: Martin Čapo | 30.5.2014 o 14:15 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  2462x

Rezervačná dohoda je prvý právny krok, ktorý urobíte na ceste k vysnívanému bývaniu. Vtedy sa pretaví váš predchádzajúci výber do niečoho, čo má konkrérnu hmateľnú podobnu. Rezervačná zmluva nie je definitívnym záväzkom kúpiť, no v prípade, ak sa kupujúci pri jej uzavretí uponáhľa, môže byť predmetom sklamania. Kameňom úrazu je totiž možnosť prepadnutia rezervačného poplatku. Odporúčam preto uzatvárať len obojstranne vyvážené rezervačné zmluvy a len v prípade, ak máte už o nehnuteľnosti všetky podstatné informácie. 

Rezervačná zmluva je písomná dohoda medzi majiteľom a kupujúcim. Predávajúci, prípadne v zastúpení realitnej kancelárie, sa zaväzuje nehnuteľnosť ďalej neponúkať na predaj a nerokovať s inými záujemcami o jej predaji. Kupujúci prejavuje rezervačnou zmluvou vážny záujem o nehnuteľnosť a žiada predávajúceho, aby ju už ďalej neponúkal. Za to skladá do rúk tretej strany – realitnej kancelárie, alebo makléra, rezervačný poplatok. Ten je stanovený zvyčajne vo výške troch až piatich percent z dohodnutej kúpnej ceny.

Ak sa následne kúpna zmluva neuzavrie z dôvodov na strane kupujúceho, napríklad preto, že si kúpu rozmyslel alebo preto, že nemá zaistené financovanie, je povinný zaplatiť zmluvnú pokutu zvyčajne vo výške zloženého rezervačného poplatku.

Ak sa kúpna zmluva neuzavrie pre dôvod na strane majiteľa, rezervačný poplatok sa vráti kupujúcemu a ak je rezervačná dohoda vyvážená je majiteľ povinný zaplatiť aj rovnakú zmluvnú pokutu ako kupujúci.

Ak sa zmluva neuzavrie, pretože sa zmluvné strany nedohodli na náležitostiach kúpnej zmluvy alebo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, teda napríklad sa nedohodli na termíne uvoľnenia alebo spôsobe platby, rezervačný poplatok sa kupujúcemu vráti.

Obava z prepadnutia rezervačného poplatku býva niekedy dôvodom, prečo kupujúci rezervačnú zmluvu neuzatvárajú. Odporúčam preto nepodpisovať dohodu, ak si nie ste istí výberom nehnuteľnosti, dôkladne ste si tu nepozreli, alebo vám chýbajú základné informácie o nej alebo si nie ste istí v tom, kedy a do akej výšky budete schopní kúpu financovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?