Prezrite si poriadne nehnuteľnosť, ktorú kupujete

Autor: Martin Čapo | 1.3.2013 o 10:22 | (upravené 6.3.2013 o 14:27) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  411x

Dajte obhliadke bytu, o ktorom sa rozhodujete dostatok času. Pritúpte k nej s otvorenými očami, ale nenechajte sa na druhej strane odradiť detailami. Počúvajte vnútorný pocit, ale prvý dojem môže niekedy i klamať.

 www.dreamstime.com

 

Existujú dva spôsoby, ktorými  kupujúci nesprávne pristupujú ku obhliadkam. Prvý spôsob je okamžitá strata záujmu na základe pocitu. Kupujúci príde na obhliadku nehnuteľnosti a už na ulici postupne nadobúda názor, že táto nehnuteľnosť nie je tá pravá. Jeho pocit podporí vzhľad nehnuteľnosti z exteriéru a definitívne sa v tomto názore utvrdí keď prekročí jej prah.

Prvý dojem môže i klamať

Toto všetko bez toho, aby si dôkladnejšie pozrel lokalitu, pozorne prezrel exteriér a  interiér nehnuteľnosti, a dozvedel sa od makléra, či majiteľa, všetky fakty. Tak, ako sa to stáva pri stretnutí s ľuďmi, kupujúci jednoducho okamžite zaujal postoj na základe sympatií. Obhliadka tohto druhu má potom zvyčajne rovnaký priebeh. Kupujúci veľmi rýchlo prejde jednotlivými miestnosťami bez toho, aby do nich dokonca vstúpil, a pokiaľ ho v interiéri niečo zásadne neprekvapí, veľmi rýchlo odchádza.

Okrem toho, že je takáto obhliadka veľkou stratou času, je aj nešťastným omylom. Fakt, že si na obhliadku musíte ukrojiť zo svojho pracovného alebo osobného času, že sa na ňu a z nej musíte dopraviť, že často musíte zorganizovať a dopraviť iných ľudí, ktorí s vami obhliadku absolvujú, je podľa môjho názoru dostatočne zásadným dôvodom prečo, keď už ste raz na mieste, by ste mali danej nehnuteľnosti venovať tých niekoľko extra minút pozornosti.

Tak, ako v osobnom kontakte aj u nehnuteľností býva často ich skutočný potenciál odhalený až pozornejším skúmaním. Majte na pamäti, že vaše úvodné sympatie sú emocinálny stav, ktorý môže byť spôsobený aj inými príčinami ako sú parametre nehnuteľnosti (napr. dopravná zápcha, zlý deň v práci alebo zlé počasie).

Likvidátor poisťovne

Druhý spôsob ako kupujúci nesprávne pristupujú k obhliadkam je presne na opačnej strane spektra. Kupujúci navštívia nehnuteľnosť a od začiatku realizujú svoju obhliadku ako likvidátor poistnej udalosti. Sledujú, a aspoň mentálne zaznamenávajú, všetky praskliny na stenách, nerovnosti podláh a iné vady nehnuteľnosti bez toho, aby si všímali svoje pocity. Aj keď je správne a na mieste dôkladne si obzrieť všetky detaily nehnuteľnosti, prvá návšteva a ňou generované prvé emócie a myšlienky vedia do veľkej miery predurčiť to, ako sa vám v nehnuteľnosti bude následne bývať.

Nielen okolie, dispozičné riešenie či zariadenie ale i osobnosť majiteľa do veľkej miery napovedia či táto nehnuteľnosť je pre vás to pravé. Racio je síce pri obhliadkach potrebné, ale isto nikto z vás nechce, aby bolo jeho bývanie ako dohodnuté manželstvo. Navyše tých prvých, najzaujímavejších a spontánnych momentov nie je zas tak veľa a stojí zato si ich užiť.

Obhliadka absolvovaná s plnou pozornosťou, po všetkých stránkach, poslúži ak nie dobrej kúpe tak určite lepšiemu prehľadu a prispeje k istote, keď narazíte na „tú pravú“.

yvanie.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?