Kúpiť, či žiť v prenájme?

Autor: Martin Čapo | 3.4.2013 o 15:32 | (upravené 3.4.2013 o 15:55) Karma článku: 9,32 | Prečítané:  2751x

Kúpe vlastnej nehnuteľnosti predchádza väčšinou dlhší čas bývania v podnájme. Kedy je ten správny čas na rozhodnutie ísť do vlastného? Do úvahy treba brať viaceré hľadiská: finančné zázemie, perspektívu v zamestnaní ale i stabilný osobný život.

 www.leaseit.com.uk

Kúpa nehnuteľnosti patrí medzi najvážnejšie životné rozhodnutia a vo väčšine prípadov je najväčšou finančnou investíciou, s akou sa môžete stretnúť.

Keďže toto rozhodnutie alebo investíciu realizujete zvyčajne len dva až tri krát za život, spája sa v prvom rade s veľkým pocitom neistoty. Pred kúpou si musíte zodpovedať tri otázky:

1. Mám kupovať? A ak áno, mám kupovať teraz?

2. Ako si mám vybrať, aby som kúpil správne?

3. Na čo si mám dať pozor a ako postupovať, aby som kúpu následne neoľutoval?

Všeobecný názor na to, či kupovať, je väčšinou jednoznačný – áno. Tvrdia to banky, pretože by vám radi požičali, tvrdí to štát, pretože občan s nehnuteľnosťou je zodpovedný občan s adresou a platiaci dane, tvrdia to zamestnávatelia, pretože sa stávate stabilnejším a pracovitejším zamestnancom, tvrdia to realitné kancelárie, rodinní psychológovia, finanční poradcovia, vaši už nehnuteľnosť vlastniaci známi, aj vaši rodičia.

Pravdou je, že potreba vlastniť svoje bývanie je v nás natoľko zakorenená, že len malý počet z nás volí inú cestu. Podľa prieskumov viac než 80 % ľudí u nás je vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej býva a každý štvrtý z tých, ktorí nehnuteľnosť nemajú si ju plánujú kúpiť. Táto potreba je univerzálna na celom svete, len percentá sa líšia.

Ak však odložíme emócie bokom, nájdeme tri racionálne dôvody v prospech kúpy vlastného bývania.

Pocit istoty

Vaše bývanie, aj keď je založené v prospech banky, je váš majetok, o ktorom rozhodujete vy. Na rozdiel od nájmu rozhodujete, ako dlho tu budete bývať, s kým tu budete bývať a (avšak nielen) akú farbu budú mať vaše steny či kde budú visieť obrazy.

Finančná stabilita

Na rozdiel od prenájmu, ktorého výška nájmu môže rásť či klesať, náklady na vlastné bývanie sa dajú pomerne dobre plánovať na dlhšiu dobu vopred.

Tvorba osobného majetku

Nehnuteľností predstavujú jeden z najbezpečnejších nástrojov na sporenie. Je to takpovediac váš ďalší dôchodkový pilier.

Na druhej strane existujú i dôvody, pri ktorých kúpu vlastného bývania neodporúčam.

Nekupujte vlastné bývanie, ak nie je vaša finančná situácia stabilná. Vlastné bývanie by mal kupovať človek, ktorý má buď dostatok finančných prostriedkov alebo ktorého príjmy vyplývajúce zo zamestnania či podnikania sú relatívne stabilné.

Nekupujte vlastné bývanie, ak sú vaše životné pomery v procese zmeny. Bývanie by mal kupovať človek, ktorý vie, kde chce v najbližšom období žiť, prípadne v akom je zväzku a aké záväzky mu z toho vyplývajú (partnerstvo, manželstvo, deti a pod.)

Všeobecne najsledovanejším dôvodom však je situácia na trhu nehnuteľností. Podľa mňa by to tak ale nemalo byť. Rozhodnutie o kúpe nehnuteľnosti pre účely bývania by nemalo byť viazané na aktuálny stav dopytu alebo ponuky, respektíve krátkodobý vývoj cien. V drvivej väčšine prípadov ide totiž o riešenie základnej ľudskej potreby a nie o investorskú špekuláciu. Veď kto z nás by si mohol dovoliť odložiť svoje rozhodnutie kúpiť vlastné bývanie o 10 alebo 15 rokov aby pozitívne vyťažil z dlhodobého vývoja na realitnom trhu?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?