Kúpa nehnuteľnosti: aké sú vaše reálne finančné možnosti

Autor: Martin Čapo | 15.5.2013 o 11:18 | (upravené 15.5.2013 o 11:47) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  2314x

Častou chybou pri plánovaní kúpy nehnuteľnosti je kalkulácia len na základe hrubých odhadov vyšky úveru. Ďalším problémom môže byť nižšie ocenenie nehnuteľnosti znalcom banky v porovnaní s reálnou kúpnou cenou.

Rozpočet, ktorý má kupujúci vyhradený na kúpu nehnuteľnosti je v drvivej väčšine prípadov najdôležitejším kritériom výberu. Jednoducho to, koľko má človek k dispozícii v podobe vlastných prostriedkov a koľko si dokáže požičať, určuje to, ako bude bývať. Ja na základe dlhoročnej praxe môžem povedať, že kupujúci sa pri zostavovaní rozpočtu často mýlia.

Prvým a najčastejším omylom je precenenie svojich úverových možností. Kupujúci môže mať prísľub výšky úveru od banky dokonca i v podobe hypotekárneho certifikátu, no to ešte neznamená, že banka túto sumu i preplatí. Často sa totiž líši skutočná cena nehnuteľnosti a jej znalcom banky stanovená hodnota. Rozdiel môže dosiahnuť aj 15 percent. Pre kupujúceho to znamená, že tento rozdiel bude musieť financovať iným spôsobom.

Druhým omylom je podcenenie potrebných vlastných zdrojov. Stáva sa totiž, že kupujúci podcení dodatočné náklady spojené s kúpou novej nehnuteľnosti. Najmä u tých starších bytoch a domoch hovoríme o nákladoch na prípadné rekonštrukcie a opravy, no oveľa častejšie náklady vedia v prípade novostavieb zaskočiť náklady na zariadenie.  V prípade rodinných domov je takouto nečakanou položkou napríklad úprava terénu okolo domu, oplotenie a výsadba. Dodatočné náklady sa môžu dovedna dokáže vyšplhať aj na desať percent celkovej kúpnej ceny nehnuteľnosti.

No nerealistický pohľad na rozpočet pri kúpe nie je jediným problémom. Často sa opakujúcou chybou je i kalkulácia len na základe hrubých predbežných odhadov. Kupujúci v čase hľadania a obhliadania nehnuteľností nemá presný prehľad o vlastných prostriedkoch, a ani o úverových možnostiach. Táto chyba môže mať v lepšom prípade za následok zdržanie v procese kúpy, v tom horšom zlyhanie kúpy ako takej.

Zaujímavá nehnuteľnosť má totiž zvyčajne v danom čase viac než jedného záujemcu o kúpu. Ten kto má svoje financovanie pripravené už v predstihu, a kto má o svojich možnostiach veľmi reálnu predstavu, má oveľa vyššie šance túto želanú nehnuteľnosť získať. Či už skrz rýchlosť s akou je ku kúpe schopný pristúpiť alebo možnosťou prípadne preplatiť iného záujemcu, keďže dokonale pozná svoje finančné možnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?