Čo preberie realitný trh z letargie

Autor: Martin Čapo | 4.12.2013 o 10:37 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  1153x

Slovenský realitný trh má už za sebou pády aj vrcholy. V súčasnosti sa už dlhšiu potáca v stagnácii. Je čas hodnotiť a pozerať sa dopredu. Myslím, že oživenie nbude postupné. S tým ako sa bude obnovovať dôvera verejnosti v ekonomickú budúcnosť a perpektívu. Prvé pozitívne čísla sa už objavujú.

Slovenský realitný trh zažíval od 90. rokov takmer neprerušený rast. V počiatkoch ťahala trh zlepšujúca sa ekonomická situácia obyvateľov a poddimenzovaný bytový fond.

Ďalšie obdobie - medzi rokmi 2002 a 2009, predstavovalo zlaté obdobie slovenského realitného trhu. Ceny rástli najviac doteraz vôbec. V čase vrcholu, v roku 2007, poskočili až o štvrtinu. V tomto období  však už pozitívny vývoj cien nebol podporený iba ekonomickými ukazovateľmi, ale najmä vierou v to, že ceny nehnuteľností môžu iba rásť.

Celosvetová finančná kríza ale znamenala pád z kopca. Priniesla vytriezvenie a zreálnenie očakávaní. Ceny v rokoch 2008 a 2009 klesali. Kupujúci, ktorí v rokoch po kríze predávali, sa stali obeťami spľasnutej hypotekárnej bubliny.

Dnes bojuje trh so stagnáciou. Jeden štvrťrok ceny o desatiny vzrastú alebo ďalší o to isté poklesnú. Dlhodobým trendom je tak stabilná cenová úroveň. Hoci podľa demografických faktorov by mal byť záujem o nehnuteľnosti vysoký, kupujúcich stále odrádza od dlhodobých záväzkov vysoká nezamestnanosť. Práve sú síce v zrelom veku silné ročníky husákových detí, rastie fenomén single a i rozvodovosť manželstiev, strata zamestnania je ale stále strašiakom. Oživenie trhu teda bude prichádzať len s postupným obnovovaním dôvery v budúcnosť.

K pozitívnym zmenám už ale došlo na strane ponuky. Developéri reflektovali zmenené preferencie kupujúcich a parametre stavaných nehnuteľností sú radikálne odlišné ako pred krízou. Veľké a luxusné byty sa z novej ponuky takmer vytratili a in je takzvané štartovacie bývanie. Teda byty s menšou rozlohou a premysleným využitím obytnej plochy.

Cesta pre budúcnosť je teda jasná. Kupujúci i pri nových aj starších nehnuteľnostiach postupne získajú stratenú dôveru a viera v schopnosť realitného trhu udržať si svoju hodnotu sa vráti. Dôležitá podmienka, dostupnosť úverov, je už splnená. Hypotekárne úroky dosahujú v týchto mesiacoch rekordne nízke hodnoty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?