Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti na prenájom

Autor: Martin Čapo | 10.1.2014 o 10:55 | (upravené 10.1.2014 o 11:38) Karma článku: 5,86 | Prečítané:  1487x

Ponúkam pár rád ako postupovať v prípadoch, keď zvažujete kúpiť nehnuteľnosť, ktorú chcete neskôr prenajímať. Platia tu totiž iné pravidlá ako pri klasickej kúpe za účelom bývania. Napriek tomu, že kúpa na prenájom zďaleka nedosahuje rozmery spred krízy v roku 2008, napriek tomu si začína postupne opäť získavať svoje miesto príležitosti zhodnotiť investície.

Treba uvedomiť, že na takúto transakciu sa treba pozerať inou optikou ako pri klasickej kúpe. Chcem ale i upozorniť, že takáto kúpa nie je určená pre každého. Je treba nájsť spoľahlivých nájomcov, vedieť sa s nimi dobre dohodnúť, udržiavať nehnuteľnosť v užívaniaschopnom stave a na konci mať výnos, či nebyť v prevádzkovej strate.

Mnohí sa domnievajú, že takáto transakcia je nielen bezpečná, ale aj pomerne bezstarostná investícia. No tu je niekoľko bodov, ktoré treba mať na pamäti.

 

  1. Nepodliehajte pri výbere svojim súkromným preferenciám. Čo sa páči vám, nemusí byť v súlade s všeobecne prevládajúcim vkusom. Ak máte možnosť, konzultuje ponuky s realitným profesionálom špecializujúcim sa na prenájom. Dokáže vám dať spätnú väzbu a poradiť, akú nehnuteľnosť nebude problém prenajať.
  2. Plánujte výnos z prenájmu konzervatívne. Počítajte aj s obdobiami, keď nehnuteľnosť nebude obsadená. Aspoň jeden ale ideálne dve mesiace v roku. Počítajte s nákladmi na udržiavanie a opravy nehnuteľnosti pri zmene nájomcov približne do výšky mesačného nájmu.
  3. Nezabudnite na daňové povinnosti. Zisk z prenájmu podlieha nie len dani z príjmu ale už i povinnosti platiť odvody.
  4. Zverte prípravu nájomnej zmluvy do rúk odborníka – realitnej kancelárii, alebo právnikovi. Pomôže vám to v problémoch – napríklad pri predčasnom odchode nájomníka pre výpovednou lehotou.
  5. Počítajte so sezónnosťou. Ak prenajímate nehnuteľnosť mimo sezóny, počítajte s dlhším obdobím hľadania nájomcu. Aby ste sa vyhli prípadným stratám, zvážte zníženie prvého mesačného nájomného a to najmä vtedy, keď nájomné používate na splácanie hypotekárneho úveru.

 

Byť prenajímateľom znamená mať prácu na „vedľajší úväzok“. Kontrola platieb, úhrady energii, bežná aj havarijná údržba a iné činnosti si jednoducho vyžadujú čas a aj zručnosti. Ak nie ste osobou, ktorá na toto všetko bude mať silu i voľný čas, zvážte iné spôsoby, využite odborníka, alebo zvážte iné možnosti investície.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?