Cena nie jediným parametrom, ktorý pri kúpe nehnuteľnosti treba dohodnúť

Autor: Martin Čapo | 17.7.2014 o 13:56 | (upravené 14.8.2014 o 13:44) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  577x

Prvoplánovaným bodom rokovania o kúpe nehnuteľnosti je cena. Je to kritérium, ktoré púšťa nehnuteľnosti do ďalšieho výberu, alebo ich naopak blokuje pred vzostupom preferencii. No cena zďaleka nie je jediným parametrom. Sú ďalšie kritériá, ako platobné podmienky, teda termín a spôsob platby, súčasti predávané s nehnuteľnosťou, termín uvoľnenia nehnuteľnosti alebo záruky za technický stav, ktoré tvoria komplex ústupkov a výhod dohodovaných pri transakcii.

Poďme po poriadku. Platobné podmienky sú kritérium, ktoré úzko súvisí s cenou. Majiteľ nehnuteľnosti súhlasí s nižšou cenou, ak dostane peniaze relatívne rýchlo, prípadne bez využitia úveru alebo s možnosťou daňovej optimalizácie. Kupujúci akceptuje vyššiu ponukovú cenu nehnuteľnosti, ak si dohodne dlhší splátkový kalendár, ktorý mu umožní pohodlnejšie zabezpečiť financovanie. Je treba často ukončiť termínované vklady alebo predať súčasné nehnuteľnosti.

Spôsob a termín platby sú zložitými parametrami transakcie, preto ich treba s majiteľom dôkladne prebrať. Oba parametre sa zvyčajne bežne viažu na právne úkony - podpisy zmlúv a konanie na úradoch, a ako také vyvolávajú značné obavy u oboch strán transakcie. Čo, ak niečo zlyhá a ja nedostanem svoju nehnuteľnosť alebo naopak svoje peniaze.

O niečo menšiu váhu ako platobné podmienky a cena majú súčasti predávané s nehnuteľnosťou. Výnimkou je skutočne štýlové a na mieru vyrobené zariadenie.

Oveľa dôležitejším bodom je termín uvoľnenia či odovzdania nehnuteľnosti. Zo strany majiteľa býva limitovaný dátumom, kedy sa môže presťahovať do novej nehnuteľnosti. Zo strany kupujúceho zas naopak časom ukončenia nájmu alebo predajom predchádzajúceho bytu alebo domu. Ak dokáže byť kupujúci v tomto bode flexibilný, môže to znamenať výrazne lepšie podmienky aj pri dohadovaní samotnej kúpnej ceny.

Ostatným parametrom je stav nehnuteľnosti a záruky zaň. Ide o bod dôležitý najmä pri novostavbách, alebo nehnuteľnostiach vo výstavbe. Odporúčam preto kupujúcim snažiť sa dohodnúť prevzatie bytu až po  úplnom dokončení.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?